Mikro Tese

Mikro Tese

Erkeğe bağlı kısırlık durumlarında kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Menide hiç sperm bulunmayan kişilerin testisinden sperm çıkarılması sonrası ve bu kişilerin tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmasına olanak sağlar. Bazı durumlarda sperm kalitesi bozuk olan kişilere de Mikro Tese işlemi uygulanabilir .

Erkeklerde sperm hücresi olmamasının farklı sebepleri olabilmektedir. Bu örneklerden bilinenleri aşağıda yer almaktadır:

• Sperm kanallarında tıkanıklık olması durumunda
• İnmemiş testis vakalarında
• Hormonal nedenler olduğunda
• Doğuştan sperm kanallarının olmaması durumunda
• Genetik nedenlerden dolayı
• İlaç kullanımı ile ilgili durumlarda
• Çeşitli enfeksiyonlar geçirilmiş ise
• Radyasyona maruz kalındığında

Ancak hastaların yaklaşık yarısında menide sperm bulunmamasını şu anki teknoloji ile açıklayabilecek herhangi bir neden bilinmemektedir.

Mikro Tese ameliyatı testis tek bir kesik ile açılır ve doku mikroskop yardımıyla büyütülerek sperm olması muhtemel yerler tespit edilir. Sperm üreten kanallar rahat bir şekilde görülebildiği için bu işlem kolaylıkla ayırt edilir. Bu doku örnekleri bazı işlemlerden geçirilerek içersinde yer alan canlı sperm hücreleri ayrılır. Eğer ki canlı sperm bulunursa ve mikroenjeksiyon işlemi için anne adayından toplanan yumurtalar da hazır ise aynı gün içerisinde tüp bebek işlemi yapılabilir. Fazla sayıda sperm elde edilmesi halinde, kullanılmayan bu hücreleri dondurularak saklarız. İleride aile tekrardan tüp bebek tedavisi istenildiğinde çözülerek kullanılabilir..

İşlem Kaç Saat Sürer?

Ameliyathane koşullarında ve genel anestezi ile gerçekleştirilen bir işlemdir ve yaklaşık 30 dk ile 2 saat arasında sürmektedir. Operasyon öncesi 6 saatlik açlık ile gelinmesi gerekir. Mikro Tese işleminde sonra hasta bir kaç saat gözlem altında tutulmalı, sonrasında taburcu edilir. 3–4 gün ev istirahati yapması önerilmektedir. Hastanın yaklaşık 10 gün kadar ağır bir işle ilgilenmemesi ve fiziksel aktiviteden uzak durması iyi olacaktır.

Kaç Kez Mikro Tese Yapılır?

Bu işlemin kaç kez yapılacağı ile ilgili bir sınırlama yoktur. Öncelikle hastanın bulguları ve geçirmiş olduğu tese ameliyatlarının sonuçları değerlendirilerek karar verilebilir. Bu değerlendirmeden sonra tese işlemin tekrar yapılıp yapılmayacağı kousunda karar verilir. Mikro tese işlemine gerek görüldüğü takdirde tekrardan işleme alınır.

Mikro Tese Ameliyatında Sperm Çıkmazsa ?

Mikro Tese ameliyatı sonrasında sperm bulunamazsa çocuk sahibi olmak içinSperm Donasyonu işlemine başvurabilirsiniz. Bu işlem Kliniğimizde uygulanmaktadır. Daha detaylı bilgi için Sperm Donasyonu sayfasına gözatabilirsiniz.

 

Leave a message for a call back!

Cyprus IVF Center
× Whatsapp Message